W związku ze zmianą silnika portalu, aby zalogować się na konto należy odzyskać hasło. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć instrukcję.

Analiza PCC Exol – po wynikach Q3 2019 roku

Wynik grupy PCC Exol w trzecim kwartale 2019 roku jest sporo lepszy niż kwartał wcześniej, ale to akurat zaskoczeniem nie jest. Ze względu na przerwę remontową w Q2 spółka „naturalnie” wypracowuje lepsze wyniki w kolejnym kwartale. Bardziej właściwe jest zatem porównanie wyników Q3 2019 r. do Q3 2018 r., a tutaj mamy minimalne spadki zarówno na przychodach, jak i EBITDA.

W ostatnich dniach mamy do czynienia ze znacznym wzrostem cen oleju palmowego, jak to wpływnie na wyniki w przyszłości? Zapraszam do analizy spółki PCC Exol po wynikach Q3 2019 roku.

Pozytywny na pewno jest systematyczny rozwój produktów specjalistycznych, który przekłada się na wzrost marży zysku brutto na sprzedaży. W Q3 2018 roku marża ta wynosiła 16,4% podczas gdy w minionym kwartale było to 17,8%. Wyższa marża amortyzuje wartościowy spadek przychodów ze sprzedaży, za którym to spadkiem stoją stabilnie niskie ceny surowców, które powodują, że za wyprodukowaną tonę produktu spółka otrzymuje mniej kasy niż przed rokiem (dotyczy to głównie produktów masowych).

W zakresie przychodów to właśnie niskie ceny surowców, a w ślad za nimi niższe ceny produktów masowych wpłynęły na 6% spadek przychodów ze sprzedaży w Q3 2019 r. wobec Q3 rok wcześniej. Narastająco jest nieco lepiej, spadek przychodów wynosi 2%.

Spółka sporo w 2019 roku inwestowała. Na budowę instalacji oksyalkilatów wysokomolowych (produkty znajdujące zastosowanie w wielu specjalistycznych aplikacjach przemysłowych m.in.: w produkcji papieru, produktów z branży spożywczej (np. cukru), detergentów profesjonalnych oraz w obróbce metalu i w przemyśle tekstylnym) i glicynianów (specjalistyczne surowce kosmetyczne, wyjątkowo delikatne dla skóry;  wykorzystywane do produkcji szamponów, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, kosmetyków do mycia twarzy oraz preparatów myjących do ciała a także detergentów) wydała od początku 2019 roku łącznie 21 mln zł, a całkowite nakłady inwestycyjne w 2019 roku wyniosły już 31,3 mln zł. W Q3 2019 roku miał miejsce rozruch mechaniczny i technologiczny instalacji glicynianów. Te dwie instalacje mają zapewnić nowe zdolności produkcyjne w wysokości 15 tys. ton. Dla porównania sprzedaż ilościowo w 2018 roku wyniosła 87 tys. ton.

Przechodząc do EBITDA, w Q1 2019 r. mieliśmy mega pozytywne zaskoczenie, w Q2 2019 r. zaskoczenie in minus, przypomnę słabsze wyniki tamtego kwartału miały wynikać z niekorzystnych zdarzeń o charakterze przejściowym. W Q3 2019 roku EBITDA znalazła się na poziomie praktycznie takim samym jak rok wcześniej, co nie wywołuje szczególnego entuzjazmu. Wyniki narastająco (+16%) „trzymane” są przez rekordowy 1 2019 roku.

PCC Exol – perspektywy

Patrząc na wyniki spółki naturalnym skojarzeniem jest ich stabilność. Myślę, że tak też należy podejść do wyników Q4 2019 roku.

Patrząc jednak na notowania oleju palmowego wygląda, że w listopadzie mamy duży ruch cenowy w górę:

Na Q4 2019 spółka ma olej zakontraktowany zapewne w niskich cenach (kontrakty na kwartał do przodu) więc tutaj, jeżeli przełożenie jakieś będzie to może nieznacznie pozytywne (podwyżka cen „commodities” przy niskiej cenie surowca, a także sprzedaż po wyższej cenie z zapasów tanio wyprodukowanego produktu).

W okresie kolejnego kwartału to będzie jak to określa prezes spółki „poker” – wszystko zależy kto po jakiej cenie zakontraktował / zakontraktuje surowiec na Q1 2020 rok. Ci co kupią w odpowiednim momencie, w Q1 pewnie pochwalą się doskonałymi wynikami. Przewidywania odnośnie wzrostu cen oleju miały miejsce, zapewne ktoś do takiej sytuacji się dobrze przygotował.

A w dłuższym terminie wyższe ceny surowca, to wyższe ceny sprzedaży produktów, zatem pozytywne przełożenie na przychody ze sprzedaży i (być może) nieco lepszy zysk brutto na sprzedaży (wyższy przychód przy stałej marży = wyższy zysk brutto na sprzedaży).

Patrząc na dzisiejsze poranne notowania, wyniki spółki zostały „zignorowane” przez rynek. W dłuższej perspektywie czasowej kurs akcji wygląda następująco:

Wskaźnik C/Z to obecnie 10,6, stopa dywidendy w ostatnich 3 latach to 5-7%. Więc wycena można rzec neutralna.

Na plus w kolejnych okresach mogą działać nowe moce produkcyjne, a także (docelowo) wyższe ceny surowca (oby nie był problemów z dostępnością).

Na minus – raporcie spółki pojawiły się sformułowania odnośnie niespójnego podejścia urzędów skarbowych do podatku dochodowego (zapewne pokłosie problemów PCC Rokita). W 2017 roku stopa podatku dla spółki wynosiła 9%, w 2018 było to 10%. Obecnie po 3 kwartałach 2019 roku efektywna stopa podatkowa to 12%.

W Q3 spółka naruszyła jeden z czterech kowenantów z umowy kredytowej. Dostała zapewnienie od banku, że naruszenie to nie będzie miało konsekwencji, natomiast zgodnie z przepisami przeksięgowała kredyty z długoterminowych na krótkoterminowe. Na koniec roku sytuacja powinna wrócić do normy.

Pełen dostęp do artykułu posiadają abonenci Portalu.
Zaloguj się do Portalu lub zarejestruj się.
(rejestracja jest darmowa)

Komentarze widoczne są dla abonentów portalu!

Partnerzy Portalu Analiz: