Artykuły edukacyjne | PortalAnaliz.pl

Artykuły edukacyjne:


ABONAMENTOWY

(2) Gaming - Analiza potencjału gry na bazie prologu

Dodano: 2021-11-02 10:16:14 | Autor: Paweł MalikGaming

Prolog prawdę Ci powie - Analiza potencjału gry na bazie prologu (i nie tylko)
Autor: Jarosław Gadomski/anti/

W 2020 na największej platformie gier na PC - Steam - wydanych zostało ponad 10 tys. pozycji. W tak konkurencyjnym otoczeniu studia
developerskie są zmuszone do szukania nowych przewag, pozwalających na uchwycenie uwagi graczy i ulepszenie swoich produktów. Częścią tych poszukiwań jest narastający w ostatnich latach trend wydawania darmowych „prologów”, czyli wczesnych wersji zawierających wycinek finalnej gry.

Analiza prologów jest użyteczna z inwestorskiego punktu widzenia, gdyż jak się okazuje prologi mogą podpowiadać jakim zainteresowaniem może się cieszyć końcowy produkt. W tym artykule przedstawiam statystyki to potwierdzające, na podstawie publicznie dostępnych danych.
Przedstawiam również szacunki sprzedażowe dla niewydanych jeszcze gier, które pokazały prologi.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Ogólnopolskie Badanie Inwestorów (OBI) - 2021 rok

Dodano: 2021-10-13 10:23:24 | Autor: Remigiusz Iwan

Jako autorzy Portalu Analiz, a przede wszystkim inwestorzy indywidualni serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów za 2021 rok, organizowanym przez Stowarzyszenie inwestorów Indywidualnych. Kliknij tutaj, aby wziąć udział w badaniu, a poniżej krótka informacja dotycząca samego badania.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki które mogą poprawić wyniki - część 3

Dodano: 2021-10-09 10:39:44 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki poprawa wyników

Druga edycja "Spółek które mogą poprawić wyniki", podobnie jak pierwsza edycja, jest niezwykle udana.

Kursy akcji 38 spółek wytypowanych "przeze mnie" na początku roku, średnio wzrosły o 59% każda, przy 29% wzroście WIG w tym okresie.

W ubiegłorocznej edycji po 3 kwartałach, kursy wytypowanych spółek rosły średnio aż 227%, ale wówczas wyniki "ciągnęła" jedna spółka, Mercator, którego kurs rósł 4.700 %.

Obecnie dużym zaskoczeniem jest to, iż 8 spółek wzrosty kursu akcji przekroczyły 100%, z czego 3 przekroczyły 200%.

Przypomnę tylko, że celem tego cyklu, nie jest odkrycie spółek których kursy wzrosną, a takich, które poprawią swoje zyski w najbliższych miesiącach.

I w tym przypadku, selekcja okazała się właściwa. 10 spółek zyski wzrosły po ponad 100 mln, w tym jednej spółki zysk wzrósł blisko 1 mld zł.

Z 38 spółek, tylko 2 zaraportowały niższe wyniki (jedna tylko o 0,2 mln), a 36 zyski wzrosły.

Zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem tegorocznych osiągnięć wyselekcjonowanych spółek oraz moimi oczekiwaniami, odnośnie ich wyników za 3 kwartał 2021r. oraz możliwym zachowaniem kursów akcji do końca roku.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Poradnik inwestowania w ETF

Dodano: 2021-09-21 11:07:59 | Autor: Remigiusz IwanETF

Inwestowanie w fundusze ETF w ostatnich latach, to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku. ETFy mogą być odpowiednim produktem i dla doświadczonych inwestorów (jako uzupełnienie portfela, dywersyfikacja), ale przede wszystkim dla inwestorów nie mających zbyt mocnych związków z rynkiem finansowym. Atrakcyjność ETF rośnie jeszcze bardziej w obecnej sytuacji ekonomicznej świata – gdy stopy procentowe są zerowe, a inflacja mocno rośnie, pieniądze zdeponowane w bankach na lokatach czy rachunkach bieżących tracą na wartości.

Chociaż Portal Analiz specjalizuje się w analizach fundamentalnych spółek z GPW, to nie przechodzimy obojętnie obok tego megatrendu. Partnerem PA jest polski dostawca ETF, Beta Securities, na kanale YouTube Portalu Analiz regularnie komentujemy sytuację na rynku ETF w Polsce.

Dziś mamy przyjemność oddać w Wasze ręce niesamowity poradnik dotyczący inwestowania w ETF, przygotowany przez Czytelnika Portalu Analiz, Łukasza Wrutniaka. Siłą tego poradnika jest praktyczne podejście do tematu i opisywanie go z punktu widzenia inwestora, który przeszedł już całą ścieżkę edukacyjną związaną z ETF i przekazuje wszystkie swoje doświadczenia z tym związane.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Portfel Czytelników Portalu Analiz - podsumowanie I półrocza 2021 roku

Dodano: 2021-07-13 13:18:10 | Autor: Remigiusz IwanFIPA

Za nami 5 z rzędu kwartał, który portfel FIPA (nazwa skrócona Portfela Czytelników Portalu Analiz) kończy na plusie. W Q1 2021 roku stopa zwrotu na portfelu wyniosła 31,6%, a w drugim kwartale doszło kolejne 12% zysku. 

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF WIGtech - omówienie indeksu bazowego

Dodano: 2021-06-16 14:45:59 | Autor: Remigiusz IwanETF

Na początku czerwca wystartował fundusz BETA ETF WIGtech FIZ, którego celem jest odzwierciedlanie indeksu WIGtechTR. Szczegółowo o funduszu miałem przyjemność rozmawiać z Mateuszem Muchą z Beta Securities w tym materiale wideo, a teraz zapraszam na krótki przegląd samego indeksu WIGtech.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Leksykon spółek GPW

Dodano: 2021-05-30 11:20:12 | Autor: Przemysław Parzyszek

Pomimo tego, iż od uruchomienia projektu jakim jest Portal Analiz, nie minęły jeszcze 3 lata, to w tym czasie, rozwój i dynamika Portalu nastąpiła wręcz expressowo.

Zaczynaliśmy od analiz przekrojowych interesujących spółek, następnie rozszerzyliśmy Portal o wewnętrzny czat i forum, założyliśmy stronę na Facebooku oraz własny kanału na YouTubie. Szczególnie z tym ostatnim wiążemy spore oczekiwania, gdyż poza materiałami szkoleniowymi i analizami spółek, zamieszczamy popularne wśród czytelników webinary ze spółkami.

Jednak, to co chcemy szczególnie podkreślić, najważniejsze zmiany zaszły wśród czytelników (niezmiennie najważniejszego dobra Portalu), którzy z biernych (tylko czytających) czytelników, wraz z upływem czasu, przeobrazili się w aktywnych, wnoszących bezcenną wartość partnerów/współprowadzących Portal. Aktywność tą szczególnie widać po „tętniącym życiem” czacie, po zamieszczanych własnych analizach na ponad 500 wątkach naszego forum, aż po profesjonalne analizy publikowane na głównej stronie Portalu Analiz.

Najlepszym przykładem takiego profesjonalnego i merytorycznego wkładu czytelników jest stworzony przez czytelników Portalu, 442 stronicowy Leksykon Spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem tego projektu było prawidłowe i spójne zdefiniowanie sektorów i przemysłów, w których prowadzą działalność spółki notowanie na parkiecie GPW i bardziej precyzyjne określenie specyfiki oraz skali ich biznesów. Opisy spółek zostały stworzone w oparciu o publiczne informacje zawarte w sprawozdaniach zarządu spółek sporządzonych na koniec roku obrotowego 2019.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki które mogą poprawić wyniki - część 2

Dodano: 2021-05-01 18:46:55 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki poprawa wyników

Z wytypowanych na początku tego roku 38 spółek, kursy ich akcji średnio urosły 37% (bardzo dużo).

Z tych 38 spółek, tylko dwie z nich zanotowały pogorszenie zysk netto w ostatnim kwartale, a 36 go poprawiło.

Jakie to spółki, czy przewiduję dalszej poprawy zysków i wzrostów kursów, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Drogi czytelniku, jeśli chcesz wiedzieć jakie to spółki, masz pytania odnośnie opublikowanej opracowania i/lub chcesz podyskutować na temat tych spółek to zapraszam na specjalnie otwarty wątek na naszym forum link.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Beta ETF S&P 500 PLN-Hedged, czyli ETF na indeks S&P 500

Dodano: 2021-03-15 13:31:55 | Autor: Remigiusz IwanETF

15 marca 2021 na GPW zadebiutował nowy ETF na indeks S&P 500. S&P 500 (Standard and Poor’s) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich indeksów akcyjnych dużych spółek. Indeks reprezentuje 500 największych amerykańskich pod względem kapitalizacji spółek notowanych na amerykańskich giełdach. Jest indeksem odzwierciedlającym 83% całkowitej kapitalizacji rynku akcji w USA.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged, czyli ETF na Nasdaq100

Dodano: 2021-02-23 11:38:31 | Autor: Remigiusz IwanETF

8 lutego 2021 na GPW zadebiutował nowy ETF na indeks Nasdaq-100 – pierwszy polski fundusz inwestycyjny typu ETF na zagraniczny indeks. Jest to indeks grupujący 100 największych amerykańskich spółek technologicznych notowanych na giełdzie Nasdaq w USA.

Na rynku funkcjonuje wiele funduszy typu ETF na indeks Nasdaq-100, to co wyróżnia Beta Nasdaq – to ograniczenie wpływu ryzyka walutowego na stopę zwrotu. ETF oddaje zmiany procentowe indeksu Nasdaq, jednocześnie zabezpieczając kurs USD/PLN, czyli na naszą stopę zwrotu nie mają wpływu zmiany cen dolara do złotego.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Co roku pobity sWIG80 - średniorocznie + 31 procent w ciągu 9 lat - mój portfel IKE

Dodano: 2021-02-08 16:02:33 | Autor: Paweł MalikJak inwestować

29.12.2011 roku zrobiłem pierwszą wpłatę na IKE

Co roku wpłacałem maksymalna dopuszczalną wartość.

Do końca 2020 roku (czyli w ciągu 9 lat) wartość portfela zwiększyła się o 380%.

To jest średniorocznie o 31%.

I co dla mnie istotne co roku pokonany i kilkanaście procent był benchmark - indeks sWIG80.

Przedstawiam założenia swojej strategii inwestycyjnej, która jak widać działa.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR - podsumowanie 2020 roku

Dodano: 2021-01-14 15:47:39 | Autor: Remigiusz IwanETF

+3,58% wyniosła w 2020 roku stopa zwrotu indeksu mWIG40TR. Dodatnią stopę zwrotu udało się wywalczyć rzutem na taśmę w ostatnich dniach grudnia. W tym wpisie spojrzymy na to, jaki był wpływ poszczególnych spółek i branż na tą stopę zwrotu oraz jak z odwzorowaniem indeksu poradził sobie ETF BETA M40. We wpisie skorzystam z danych przygotowanych przez BETA ETF, Partnera Portalu Analiz.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki które mogą poprawić wyniki

Dodano: 2021-01-06 11:39:36 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki poprawa wyników

Gdy rok temu wytypowałem 23 spółki które mogą poprawić wyniki w najbliższych 12 miesiącach, nie przypuszczałem tak mocnych wzrostów kursów ich akcji.

Średnio kurs każdej ze spółek wzrósł aż o 215% !!! a nie uwzględniając inwestycyjnego hitu 2020 roku Mercatora, średni wzrost kursu akcji wyniósłby 37%.

Na 2021 rok sporządziłem nową listę z 38 spółkami które moim zdaniem poprawią zyski a czy możliwe wyższe zyski przełożą się na wzrost kursów akcji dowiemy się już za rok.

Drogi czytelniku, jeśli chcesz wiedzieć jakie to spółki, masz pytania odnośnie opublikowanej opracowania i/lub chcesz podyskutować na temat tych spółek to zapraszam na specjalnie otwarty wątek na naszym forum link.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) W jakie spółki warto inwestować w 2021 r.

Dodano: 2021-01-05 14:13:28 | Autor: Paweł Malik

Inwestorzy z Portalu Analiz wybierali po 3 spółki, które w 2021 r. powinny przynieść zysk.

Co istotne swoje pomysły musieli uzasadnić, co pozwala zrozumieć czym kierowali się przy wyborze.

Podsumowanie tego wyboru znajduje się w załączonym pliku.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Portfel Czytelników Portalu Analiz - podsumowanie 2020 roku

Dodano: 2021-01-02 14:24:08 | Autor: Remigiusz IwanFIPA

14 stycznia 2020 roku zapadła decyzja o utworzeniu Portfela Inwestycyjnego Czytelników Portalu Analiz, nazwanego później FIPA (Fundusz Inwestycyjny Portalu Analiz). 20 stycznia portfel został zasilony kwotą 20 tys. zł (realny portfel i realne pieniądze) i jeszcze tego dnia dokonaliśmy pierwszych zakupów, którymi były akcje spółek Asbis i Marvipol.

Czytaj więcej
DARMOWY

(4) Limity wpłat na IKE i IKZE na 2021 rok, ciekawostki

Dodano: 2020-12-29 11:06:08 | Autor: Remigiusz IwanIKE

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2021 roku, a następnie przedstawię garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzę czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Allegro na GPW - zmiany w indeksach WIG20 i mWIG40

Dodano: 2020-10-16 10:13:41 | Autor: Remigiusz IwanETF

Wejście na giełdę spółki Allegro trochę namieszało w indeksach WIG20 i mWIG40. Warto spojrzeć, co się zmieniło i jak obecnie te indeksy wyglądają.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 4

Dodano: 2020-10-04 08:51:09 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 49,74% i zdecydowanie pokonały indeks WIG (nazwijmy to benchmark) bo aż o 65% który w tym czasie spadł o 15,20%.

W tym czasie kursy 13 spółek wzrosły a 10 spadły.

W badanym okresie 3 ostatnich kwartałów (1.10.2019-30.06.2020) 17 spółek poprawiło zyski a 6 odnotowało ich pogorszenie.

Zachęcam do przeczytania artykułu z którego dowiesz się jakie spółki trafiły na moją listę, czy wraz ze wzrostami (spadkami) zysków rosły (spadały) też ich kursy akcji, jakie mają dalsze perspektywy itp.

Czytaj więcej
DARMOWY

(1) Roczek ETF BETA M40

Dodano: 2020-09-09 14:03:42 | Autor: Remigiusz IwanETF

Właśnie minął rok od wprowadzenia na rynek funduszu BETA ETF MWIG40TR (BETA M40). Z tej okazji Beta Securities, Partner Portalu Analiz, przygotowała krótką prezentację tego funduszu. A ja wykorzystam prezentację na krótkie podsumowanie tego roku dla wyżej wymienionego funduszu.

Rolą funduszu typu ETF nie jest pobicie indeksu, ale jego wierne odwzorowanie i w tym wpisie sprawdzę czy to się udało. Poniżej zamieszczam też kilka innych ciekawych slajdów z prezentacji.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 3

Dodano: 2020-08-03 09:19:08 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

W czwartek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki finansowe za 1 kwartał 2020 roku więc krótko podsumuję wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).

Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem tak ogromnych zawirowań na rynku finansowym i w realnej gospodarce oraz że świat wejdzie w jedną z największych recesji od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. Enter Air) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii czyli Mercator.

Omawiane dzisiaj wyniki (bardziej same liczby) dotyczą okresu 1.01.2020-31.03.2020 czyli kwartału w którym epidemia już odciskała swoje piętno, szczególnie na spółkach detalicznych, gdyż przez wprowadzony w Polsce stan epidemiologiczny (lockdown) od 14 marca 2020 zostały zamknięte galerie handlowe na których opiera się biznes takich spółek jak VRG, Wittchen czy choćby Eurotel.

Spółką której kurs najmocniej zdyskontował spodziewaną poprawę wyników jest Mercator. Wyniki za omawiany okres były znacznie lepsze r/r bo z ok. 3 mln straty spółka zaraportowała ponad 21 mln zysku (24 mln poprawy) jednak już dzisiaj wiemy że to był dopiero wstęp (przystawka) do tego co może wydarzyć się w kolejnych kwartałach. Spółka podała już szacunki za 2 kwartał 2020 (będę omawiał je w kolejnym wpisie) wg których zysk mógł wynieść nawet 209 mln co stanowi ogromny wzrost przy 0,3 mln zysku rok temu, ponadto zarząd zasygnalizował iż świetna koniunktura może trwać przez wiele kwartałów (wyższy popyt od podaży który przekłada się na wzrost osiąganych marż). Pomimo iż oficjalne (zaraportowane) zyski przekładają się na wysokie c/z bo 158 nie przeszkodziło to by kurs akcji wzrósł od początku roku UWAGA aż o 3 247% !!!

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie IMS którego kurs akcji spadł o 33% mimo kosmetycznego spadku zysku r/r (0,3 mln w badanym okresie dwóch kwartałów). Na wyniki spółki negatywnie wpłynie zamknięcie galerii handlowych w których jej kontrahenci (np. CCC, Vistula) prowadzą swoje biznesy. Choć obecnie galerie są już otwarte to odwiedzających je klientów jest znacznie mniej r/r i nie mogę wykluczyć iż kontrahenci ograniczyli zakres świadczonych usług dla nich przez IMS.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 45% i zdecydowanie pokonały indeks WIG (nazwijmy to benchmark) bo aż o 57,73% który w tym czasie spadł o 12,73%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Hossa na małych i średnich spółkach zależy od ...

Dodano: 2020-07-14 19:31:44 | Autor: Paweł MalikHossa

W Polsce jest jeden kluczowy czynnik, od którego zależy koniunktura giełdowa na małych spółkach (MiŚ).

Są to napływy do funduszy inwestycyjnych małych i średnich spółek.

Od tego, czy ludzie kupują jednostki uczestnictwa w tych funduszach czy je umarzają zależy czy MiŚ-e rosną na giełdzie czy nie.

A to nie koniecznie zależy od sytuacji gospodarczej kraju i osiąganych wynikach finansowych przez notowane spółki.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Inwestowanie w indeks mWIG40, czyli w co?

Dodano: 2020-06-26 15:50:05 | Autor: Remigiusz IwanETF

Na rynku inwestycyjnym jest kilka rodzajów inwestorów. Jedni inwestują aktywnie, szukają dobrych spółek, które mają szansę pobić rynek, inni wolą powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym, bądź po prostu zainwestować w indeks giełdowy i podążać razem z trendem na giełdzie. Są też tacy, co łączą te strategie inwestycyjne: część środków inwestują w indeks, aby zapewnić sobie korelację z rynkiem, a pozostałą część inwestują w spółki, które według ich opinii mogą zachować się lepiej od rynku. Dziś omówię krótko skład indeksu mWIG40, jako jednej z możliwości pasywnego inwestowania.

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Podstawy (cz.2) Dlaczego lokaty są tak nisko oprocentowane? Lokata 3%

Dodano: 2020-06-10 13:33:04 | Autor: Paweł MalikLokaty bankowe

Gdy będą się kończyć lokaty bankowe założone wcześniej nastąpi wielkie zdziwienie – Dlaczego nowe lokaty są tak nisko oprocentowane?

“Winna” jest Rada Polityki Pieniężnej, która obniżyła podstawowe stopy procentowe, żeby wspierać gospodarkę tańszymi kredytami.

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Podstawy (cz.1) W co zainwestować swoje środki?

Dodano: 2020-06-08 00:18:36 | Autor: Paweł Malik

0% – praktycznie takie stopy procentowe oferowane są na depozytach bankowych.

A to niestety oznacza, że najpopularniejsza forma oszczędzania praktycznie przestała istnieć.

Pozostaje pytanie, co zrobić z posiadanymi pieniędzmi.

Zanim dopadnie Cię stado różnej maści doradców finansowych wciskających cudowne produkty, których ni w ząb nie rozumiesz chcę opisać Ci parę podstawowych sposobów inwestowania.

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(0) Spółki wzrostowe cz. 2

Dodano: 2020-05-24 19:32:16 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

W miniony piątek ostatnia ze spółek (Enter Air) opublikowała wyniki roczne za 2019 rok więc jest odpowiednia chwila aby podsumować wyniki i zmiany kursów akcji „spółek wzrostowych” które wyselekcjonowałem na początku roku (link do artykułu „Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje”).
Tworząc w styczniu taką listę nie przewidywałem iż pojawi się „Czarny Łabędź” czyli Coronavirus COVID-19 a świat wejdzie w możliwe że największą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu z 1929 roku. Dzisiaj już jest pewne że wiele spółek zamiast oczekiwanej poprawy wyników znacznie je pogorszy (np. VRG) ale będą też spółki które są prawdziwymi zwycięzcami pandemii jak Mercator czy Ten Square Games.
Omawiane dzisiaj wyniki dotyczą okresu sprzed pandemii czyli 1.10.2019-31.12.2019 dobitnie potwierdzają zasadę iż giełda dyskontuje przyszłość a nie przeszłość. Idealnym (pozytywnym) tego przykładem może być Mercator który opublikował gorsze wyniki r/r o 1,1 mln (0,9 mln straty) ale od marca „rozlewanie się” wirusa na cały świat sprawiło iż popyt na produkty spółki znacznie przewyższył możliwości produkcyjne spółki, marże z pewnością poszły/pójdą mocno w górę a kurs akcji wzrósł o 358%.

Dyskontowanie przez giełdę negatywnego wpływu pandemii na przyszłe wyniki widać doskonale na przykładzie VRG którego mimo poprawy wyników r/r o 11,9 mln zł w badanym okresie (4 kwartał poprzedniego roku) kurs akcji spadł o 40%. Na spółkę wpłynie wiele niekorzystnych czynników jak: zamknięcie na 2 miesiące salonów w galeriach handlowych a obecnie ograniczenie w nich ruchu, duże osłabienie złotówki do dolara (w tej walucie importowane sprzedawane przez nich towary) i euro (na podstawie tej waluty rozliczane są czynsze w galeriach) czy przewidywany spadek siły nabywczej konsumentów.

Od początku roku kursy akcji wyselekcjonowanych przeze mnie „23 spółek wzrostowych” wzrosły średnio o 17,60% i „zmiażdżyły” wręcz indeks WIG (nazwijmy to benchmark) o 38% który w tym czasie spadł o 20,60%.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie to spółki, ile ich kursy wzrosły od początku roku, jak obecnie są wyceniane itp.

 

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR po marcu 2020, czyli ETFy od Bety dokupowały akcji podczas krachu na GPW.

Dodano: 2020-04-16 11:09:28 | Autor: Remigiusz IwanETF

W marcu 2020 roku mieliśmy do czynienia z ekstremalnie trudnym okresem na giełdach światowych i w Polsce. U nas indeks WIG20 spadł w tym okresie o 18,25%, a mWIG40 spadł o 22,7%.

W ślad za spadającymi indeksami posypały się wyniki funduszy inwestujących w akcje na GPW w Warszawie. Dodatkowo inwestorzy zaczęli wycofywać środki z funduszy, co oznacza, że wartość aktywów funduszy spadła procentowo jeszcze mocniej niż wartość indeksów.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR, czyli ETF na mWIG40 - luty 2020, zmiany w indeksie mWIG40

Dodano: 2020-03-06 09:06:23 | Autor: Remigiusz IwanETF

Czas na kolejne podsumowanie wpływu BETA ETF mWIG40TR na naszą giełdę, tym razem dotyczy miesiąca lutego.

Na koniec stycznia aktywa funduszu wynosiły 94 mln zł, na koniec lutego (najgorszy dzień dla giełdy) spadły do 90,4 mln zł.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) BETA ETF mWIG40TR, czyli ETF na mWIG40 - liczby i ciekawostki (styczeń 2020)

Dodano: 2020-02-18 13:56:55 | Autor: Remigiusz IwanETF

ETF, czyli fundusze inwestujące w sposób pasywny zdobyły bardzo dużą popularność na całym świecie, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i profesjonalnych. W Polsce ten model inwestowania jest na wcześniejszym etapie rozwoju. Ale pracujemy nad tym, aby nadrobić dystans :). Na Forum Finansów spotkaliśmy się z osobami z Beta Securities, odpowiedzialnymi za ETFy na WIG20 i mWIG40, podyskutowaliśmy o tym rodzaju inwestowania i od słowa do słowa umówiliśmy się na wspólny projekt edukacyjny.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Dywidenda czy skup akcji?

Dodano: 2020-01-28 15:13:17 | Autor: Paweł MalikSkup akcji

Dywidenda czy skup akcji (buy back)?

 

Coraz częściej spółki giełdowe wybierają skup akcji zamiast dywidendy. Jaka jest różnica?

 

Czytaj więcej
ABONAMENTOWY

(8) Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje

Dodano: 2020-01-13 12:44:52 | Autor: Przemysław ParzyszekSpółki wzrostowe

Jest to mój pierwszy wpis w ramach mini-cyklu (planuję 6 części) edukacyjnego w ramach którego postaram się pokazać jakimi kryteriami doboru spółek do prywatnego portfela kieruję się przy inwestowaniu.

Nie zamierzam tym wpisem chwalić ani krytykować jakichkolwiek strategii inwestycyjnych o których można przeczytać w książkach czy też sieci ale chciałbym chociaż zasugerować czytelnikom aby sobie przyswoili słowo klucz DYWERSYFIKACJA.

Moje własne doświadczenie i zasady inwestycyjne w przeciągu ostatnich 20 lat mocno ewaluowały gdyż z najbardziej ryzykownych inwestycji (opcje walutowe, forwardy) na początku mojej „przygody”, następnie przez spokojniejsze (przynajmniej psychicznie) fundusze inwestycyjne aż wreszcie bezpośrednio do rynku giełdowego (najpierw głównie newconnect a obecnie tylko GPW). Na taką „przemianę” poza upływem lat wpłynęły różne czynniki, z pewnością musiałem się „przystosowywać” do zmieniającego otoczenia finansowego które szczególnie w Polsce poprzez „pierwszy zabór OFE” zmieniły GPW z „wiecznej hossy” w „wieloletnią bessę” która wyssała kapitały i inwestorów szczególnie z newconnect.

Czytaj więcej
DARMOWY

(2) Jak zacząć inwestować? Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Dodano: 2019-12-20 14:32:03 | Autor: Remigiusz IwanJak inwestować

Powyższy tytuł jasno sugeruje, że wpis przeznaczony jest głównie dla początkujących inwestorów, ale myślę, że i doświadczeni znajdą coś dla siebie.

W sieci jest mnóstwo stron z poradami (4 kroki, 7 wskazówek, 10 rad) jak zbudować swój portfel akcji. W każdym z wpisów jest bardzo wiele racji i warto takie wpisy czytać. Jednak często odnoszą się one już do samego procesu inwestowania w akcje. Ja w tym miejscu chciałem skupić się na kroku poprzedzającym inwestowanie właściwe. Do inwestowania, jak do wielu innych spraw, warto się dobrze przygotować.

Czytaj więcej
DARMOWY

(0) Limit wpłat na IKE 2020, limit wpłat na IKZE 2020

Dodano: 2019-12-19 13:22:46 | Autor: Remigiusz IwanIKE

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2020 roku, a następnie przedstawię Wam garść statystyk dotyczących IKE. Oczywiście na tapetę wezmę IKE maklerskie i sprawdzimy, czy wpłaty na IKE maklerskie mogą odpowiadać za „efekt stycznia” na GPW.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2020?

Czytaj więcej
DARMOWY

(2) Przepływy operacyjne - niuanse i pułapki

Dodano: 2019-09-25 14:03:05 | Autor: Remigiusz Iwan

Z pierwszego wpisu już wiemy, że dobrze, aby przepływy operacyjne były dodatnie, bo potwierdzają tym samym, że wypracowany zysk nie jest „papierowy”. Dowiedzieliśmy się też, że same ujemne przepływy nie są czymś strasznym, o ile mają rozsądne wytłumaczenie: sezonowość, firma dynamicznie się rozwijająca (startup) itp. Wspomniałem również, że przepływy operacyjne warto analizować w szerszym kontekście, bo niestety, jak to w księgowości bywa, możliwe jest kreatywne do nich podejście przez zarządzających firmami.

I w dzisiejszym wpisie chciałem Wam pokazać kilka pułapek lub tricków, na które warto zwrócić uwagę. Najpierw posłużę się teoretyczną firmą, a następnie opiszę te niuanse już na konkretnym przykładzie spółki, która spektakularnie zbankrutowała - Zakłady Mięsne Henryk Kania.

Czytaj więcej
DARMOWY

(3) Czy ujemne przepływy operacyjne to coś poważnego?

Dodano: 2019-09-19 12:04:31 | Autor: Remigiusz Iwan

Każda przekrojowa analiza spółki prezentowana na Portalu Analiz zawiera omówienie jej przepływów pieniężnych. Chodzi głównie o sprawdzenie, czy wypracowywane przez daną firmę zyski mają przełożenie na generowanie gotówki. Ale także i na spojrzenie w szerszej perspektywie czasowej, ile dana firma inwestuje, czy zaciąga kredyty, czy raczej je spłaca itp.

W rozmowach na czacie czy forum Portalu Analiz, co jakiś czas pojawiają się pytania od Abonentów, czy nie obawiamy się, że dana spółka mimo zysku ma ujemne przepływy z działalności operacyjnej. Niby wypracowała zysk, ale nie ma z tego kasy. Jak do tego podejść, czy to jest sytuacja normalna i bezpieczna?

W tym wpisie w maksymalnie prostej formie postaram się omówić pojęcie przepływów pieniężnych, a w szczególności przepływów operacyjnych. Będzie również odniesienie do spółek już przeanalizowanych na Portalu Analiz.

Czytaj więcej
DARMOWY

(2) Przychody ze sprzedaży - jak je analizować

Dodano: 2019-03-19 16:52:32 | Autor: Paweł Malik

Obserwując czynniki wpływające na przychody zyskuje się przewagę nad rynkiem i już wcześniej można przewidzieć to, co inni zobaczą dopiero w raporcie okresowym.

Czytaj więcej
DARMOWY

(4) Rodzaje zysków (zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA) i ich wpływ na wycenę firmy

Dodano: 2019-03-02 13:16:50 | Autor: Remigiusz Iwan

Rodzaje zysków (zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA) i ich wpływ na wycenę firmy
 
W tym wpisie spróbuję w prosty sposób, na konkretnych przykładach, przedstawić Tobie, jakie są rodzaje zysków w przedsiębiorstwie i co one oznaczają w praktyce: zysk netto, zysk brutto, EBIT, EBITDA. Napiszę również, dlaczego ja w analizach spółek publikowanych na Portalu Analiz preferuję takie, a nie inne miary zysków, a także jakie są plusy i minusy poszczególnych miar zysku. Zaczynamy.

Czytaj więcej